W jaki sposób zabrać się za odświeżenie ogrodu?

Gdy posiadamy ogród, to powinniśmy zatroszczyć się o to, by pojawiły się w nim dobre drzewa. Przez to właśnie warto się namyślić, czy chcemy mieć chociaż niewielki sad, czy być może jedynie pragniemy inwestować w krzewy ozdobne.

Bardzo interesującą odmianą pośród traw ozdobnych, która ma niezwykle duże zastosowanie jest miskant chiński. Bez względu na to, jaki gatunek trawy wybierzemy, musimy wiedzieć, że są to rośliny niezwykle ekspansywne. Tego typu trawy raczej nie nadają się do sadzenia w małych ogrodach. Zbyt szybko zajmą w nich wielką przestrzeń.

Podejmując jakiekolwiek prace ogrodowe, należy się głównie zaopatrzyć w dobrej klasy sprzęt. Narzędzia do ogrodu takie jak grabki, motyka bądź szpadel to niewątpliwie minimum. Bez nich, nasze prace nie będą przesadnie skuteczne. Dobrze jest wobec tego odnaleźć w okolicy sklep ogrodniczy, jaki oferuje sprzęt dobrej klasy. Zakup narzędzi to wydatek raz na lat, więc nie oszczędzajmy przesadnie, bowiem w parę chwil się przekonamy, że tanie narzędzia tylko solidnie wyglądają na sklepowych półkach. Wyginające się szpadle bądź łamiące widły są w takich przypadkach rzeczywiście częste. Kiedy już zgromadzimy niezbędny sprzęt, koniecznie zaprośmy do pomocy domowników. Dzięki temu w krótkim czasie rozprawimy się z naszym ogrodem i spowodujemy, że w końcu będzie on dobrze wyglądał.

malowidło - owoce
Napisał: sxc.hu
Na podstawie: sxc.hu
Kilka lat temu, na polski rynek borówek weszła borówka amerykańska (prosto z tego źródła). Krzak ten ma duże i mniej koloryzujące jagody, a dodatkowo są mniej cierpkie od rodzimego gatunku. Co jest dobrą cechą tej borówki, jest jej prosta hodowla. Jako że, owoce borówki zwykle nie są tanie, uprawianie kilku krzewów w donicy, może okazać się dla nas bardzo dobrą inwestycją. Ostatnio, warta uwagi stała się też jagoda kamczacka. Nie tak często osiągalna w sklepach, ale jeszcze łatwiejsza do uprawy od jagody amerykańskiej. Jej owoce mają wydłużony kształt oraz nie są aż tak słodkie. Bardziej w smaku przypominają polską borówkę.
Powstało wiele upraw borówki amerykańskiej oraz jagody kamczackiej.

Duża popularność takich owoców nawet zapewnia coroczny zysk ze zbioru. Mimo to, jeśli należymy do fanów tych owoców, a mamy ogródek albo przestrzeń na balkonie, rozważmy niedużą uprawę na własne wymagania. Nie musimy być ogrodnikiem, aby uprawiać te owoce. Borówka amerykańska, potrzebuje jedynie odpowiedniego nawozu oraz właściwego obcinania gałązek, by rodziła większą ilość jagód. Jest dużo odmian, które powinno się rozsadzać naprzemiennie, aby utrzymywać międzyodmianowe zapylanie.

Borówka amerykańska (www), zależnie od odmiany, rodzi jagody w okresie lipiec-wrzesień – co także przemawia za hodowaniem zróżnicowanych odmian. Ten gatunek jednak jest bardziej wrażliwy na minusowe temperatury. Trzeba bezwzględnie dobrze ochraniać je zimą. Również majowe przymrozki mogą negatywnie osłabić rodzenie owoców. Dużo mniej absorbująca w hodowli jest jagoda kamczacka. Nie potrzebuje zbyt bogatej ziemi, ani zbyt dokładnego nawozu. Jest to także jagoda mrozoodporna.

Nie osłabi jej też susza. Jej owoce są zawsze pierwsze. Wyprzedza nawet truskawki. Mając różne odmiany, jesteśmy w stanie cieszyć się jej owocami od początku maja aż do października. Nie straszne jej także majowe przymrozki. Nie tak często musi być przycinana, a krzaczki rodzą owoce dłużej niż borówki amerykańskiej. Niezwykle ciekawą odmianą pośród traw ozdobnych, która ma bardzo szerokie zastosowanie jest miskant chiński. Bez względu na to, jaki gatunek trawy wybierzemy, musimy pamiętać, że są to rośliny bardzo ekspansywne. Tego rodzaju trawy raczej nie będą nadawały się do posadzenia na małych przestrzeniach. Zbyt szybko zajmą w nich sporą przestrzeń.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-11-04 14:00:41